Çocukların en temel psikolojik ihtiyaçlarından biri güvendir. Cinsel istismar ise güven duygusunu dinamitler. Çocuğun beynine ve ruhuna büyük zarar verir.
Çocukları tüm tehlikelerden olduğu gibi istismardan da korumanın birinci yolu, onunla iyi bir ilişki içinde olmaktır. Eğer çocuk eve geldiğinde, neler olup bittiğini size hiç çekinmeden anlatıyor, siz de onu dikkatle ve ilgiyle dinliyorsanız en büyük önlemlerden birini almışsınız demektir. Eğer bu gerçekleşemiyorsa, uzman yardımı almaktan çekinmeyin.
Çocuğun cinsellikle ilgili sorularını onun yaşına uygun şekilde cevaplayın, ve bu konunun utanılacak bir konu olduğu mesajı vermeyin. Böylece çocuğunuz bu konuda sizinle rahatça konuşabilecektir.
Çocuğunuza bedeninin değerli olduğunu, ona ait olduğunu, ondan izin almadan hiç kimsenin bedenine dokunamayacağını öğretin. Cinsel bölgelerine dokunulmak istendiğinde derhal sizinle paylaşmasın isteyin.
Çocuğunuz ile iletişim kuran tüm yetişkinlerle tanışın. Çocuk istismarcılarının çoğunluğu çocukların bulunduğu ortamları tercih eder ve çocuklarla iyi anlaşırlar.
Bilişim çağı çocuklarını teknolojinin getirdiklerinden uzak tutmak zor, ancak kontrol edebiliriz. Çocuğunuzun sosyal medyada ziyaret ettiği siteleri, oynadığı oyunları ve varsa iletişim kurduğu kişileri takip edin.
Son olarak aşağıdaki belirtileri çocuğunuzda gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun.
Çocuklarda cinsel istismarın belirtileri
* Davranışlarında önceden gözlemlemediğiniz değişimler
* Uyku düzensizliği, kabus görme ve genellikle küçük çocuklarda karanlık korkusu
* Tuvaletini yaparken ağrı, göğüslerde ağrıma yada sebepsiz bedensel ağrılar
* Yeme bozukluğu (İştahta artış yada azalma)
* Ani duygu değişimleri (Aşırı öfkelenme, nedensiz ağlama, içe kapanma, alınganlık yada aşırı neşe)
* Belirli yetişkinlerle yalnız kalmaktan kaçınma
*Alt ıslatma, parmak emme
* Küçük çocuklarda yeni ve kendinden oldukça yaşlı arkadaşından bahsetme
* Çocuğun aniden bol miktarda harçlığının olması
* Yaşına uygun olmayan cinsel içerikli konuşmalar, imalar
* Aşırı kadınsı davranışlar (Yaşıyla uyumsuz makyaj yapma, kıyafetler giyme gibi)
* Cinsiyetini reddedici yada gizleyici davranışlar (Kız çocuğunun saçlarını kestirip göğüslerini saklaması yada erkek çocuğunun kız çocuğu gibi davranması – Bu durum cinsel yönelim ile karıştırılmamalıdır ve bu konuda bir uzman size yardımcı olabilir)
* Kendine zarar verme davranışları (Aşırı alkol tüketimi denemeleri, kendini kesme gibi)
* Evden okuldan kaçma
Bu belirtiler olası bir istismara işaret etse de bu ihtimali kesinleştirmez. Dolayısıyla eğer şüpheleriniz varsa çocuğunuzu çok yakından takip etmeli ve bir uzmana danışmalısınız. Eğer durum kesinlik kazandıysa, bir sonraki yazımdaki önerileri okumanız faydalı olabilir.