Eğer çocuğunuzun cinsel istismara uğradığından şüpheleniyorsanız, kafanızın çok karışık olduğundan eminim. Cinsel istismar bazı durumlarda ne yazık ki hiçbir zaman yüzde yüz kesinleşemiyor. Bu da siz anne babaları çok ama çok yıpratıyor. Bu konuyla ilgili bol bol araştırma yapmanızı, hukukçularla, ruh sağlığı uzmanlarıyla, çocuklarla çalışan diğer uzmanlarla görüşmenizi öneririm.
Bu yazım, siz anne babalar için. Bu korkunç durumla karşılaştığınızdan beri hiç iyi hissetmediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Yaşamda bazı durumlar insanın hayata karşı algısını derinden yaralar. Bu nedenle şuan hissettikleriniz sizin anormal olduğunuzu değil, durumun sıradışı olduğunu gösteriyor.
Çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığını fark eden anne babalar ilk olarak şok tepkisi verir. Çocuğuna inanmakta zorlanır (Kaldı ki çocuklar bazen çeşitli sebeplerden gerçeği söylemeyebilirler). Şok tepkisi sizi bu sıradışı durumla ilgili ne yapmanız gerektiğine hazırlar. Beyniniz ne düşüneceğini, ruhunuz ne hissedeceğini bilemediğinden hemen duruma adapte olamazsınız. Bu dönemde size önerim konuyla ilgili bolca veri toplamaya koyulmanız ve çocuğunuza yönelik “Sana inanmıyorum, yalan söylüyorsun” gibi ifadelerden kaçınmanızdır.
Bu dönemde iştahınız ve uykunuz bozulmaya başlayabilir. Fiziksel sağlığınızı korumaya özen gösterin ki sağlıklı davranabilin.
Olayın üzerinden birkaç gün geçtiğinde aşırı öfke duymaya başlayacaksınız. Şüpheliye, buna mahal vermiş olan herkese ve hatta kendinize bile. Öfke bizleri yeni kararlar alabilmemiz için uyaran bir duygudur ve sağlıklıdır. Ancak böyle durumlar çok can yakıcı oluğundan öfkeniz de yoğun olacaktır. Kontrol edilemeyen öfke size ve çocuğunuza zarar verir. Konuyla ilgili yasal düzenlemelerin ve STK ların sizlerin hakkını aramak ve suçluyu cezalandırmak için çalıştıklarını aklınıza getirerek soğukkanlı kalmaya gayet edin. Hakkınızı hukuki yollardan arayın.
Zaman içinde duyduğunuz öfke yerini derin bir hüzün, çökkünlük, suçluluk, pişmanlık, ve geçmiş hesaplaşmalara bırakacak. Bu dönem sizin için en uzun sürecek dönem olacak. Cinsel istismara uğramış çokça çocukla çalıştığımı söylebilirim. Kendisini suçlamayan tek bir anne baba tanımadım. Tüm anne babalar “ Aslında çocuğum bunun işaretlerini bana verdi ama ben göremedim” gibi ifadeler kullandı.
Unutmayın ki bu durum bizim zihnimizin anlamakta zorlandığı bir kötülüktür. Dolayısıyla sürekli bu ihtimali düşünerek yaşayamazdınız. Hatta çocuğunuza ilk başlarda inanmadıysanız bile zihninizin size oynadığı bu oyun yüzünden kendinizi suçlamayın.
Her yıkıcı olay bizleri başkalaştırır, daha bilge kılar. Bu olay da sizi ve çocuğunuzu başkalaştıracak. Bu elbette kolay olmayacak ancak doğru yardımı alırsanız zaman içinde güçlendiğinizi ve yaşamınıza devam edebildiğinizi göreceksiniz.
Sabırlar ve sağlıklı günler diliyorum.