Doğrusu hepimiz bazı işlerimizi erteleyip dururuz. Çünkü ertelemek, bizi kötü sonuçlardan koruyan bir sığınak gibidir. Ya üstesinden gelemezsek?! Öyle değil mi?
Özellikle yoğun bir çalışma temponuz varsa erteleme davranışı başınıza bela olur. Zamanın nazıl geçtiğini anlamazsınız ve yapılacak işler orada sizi bekliyordur. Derken yapılmamış bir sürü iş birikir. Bu sefer korktuğunuz başınıza gelir. Ertelenen işler dağ gibi olur.
“İçimizi sıktın, biraz güzel şeylerden bahset” dediğinizi duyar gibiyim. Peki. O halde erteleme davranışının üstesinden gelmeniz için 10 ipucu geliyor!
1- İşleri gözünüzde büyütmeyin. Çoğu zaman o işi yapmak sandığınızdan çok daha basit ve hızlı olur. Ama siz erteledikçe acıyı uzatırsınız.
2- Konuyla ilgili kaynak ihtiyacınız varsa kaynaklarınızı temin edin. Bu, işe başladığınızda size yardımcı olacak ve olası bir stresten sizi koruyacaktır.
3- Bahane bulmayın. Yapmak istediğiniz bir şey için mutlaka vaktiniz vardır. Bahaneler sizin hareket etmenizi zorlaştıran kum torbaları gibidir. Onları üzerinizden atıp bir yerden başlamalısınız.
4- Ertelediğiniz işin faydalarına odaklanın. Erteleme davranışı sırasında beyniniz sürekli bu işin ne kadar “sıkıcı, gereksiz, zor” olduğunu söyler. Ancak mutlaka bu görevin size bir faydası da olacaktır. Fayda, uzun vadelidir. Ertelemek iste kısa vadede sizi rahatlatsa da kalıcı faydayı engeller.
5- Zamanı takip edin. Kendinize bu işi yapabilmek için belirli gün ve zaman ayırın. En başından belirlediğinizde beyniniz bilinmezlikten kurtularak işe odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
6- Gerçekçi olun. Yapacağınız iş ne kadar sürecek? Bu süre içerisinde tam olarak ne yapacaksınız? Bu işin faydaları ve riskleri neler? Sizin bu işi yaparken karşılaşabileceğiniz zorluklar, ve çözüm yollarınız neler? Bu tür sorularla durumu gerçekçi değerlendirin. Elbette her detayı baştan tahmin edemezsiniz ancak işe gerçekçi hedeflerle başlamak olası bir hayal kırıklığının önüne geçer.
7- Küçük adımlarla başlayın. Konuya başlarken kendinize küçük bir hedef koyun. Ertelemenizin en büyük nedeni bu işin altından kalkamayacağınızı düşünmenizdir. Küçük bir hedefi gerçekleştirdiğinizde ise aslında başarabildiğinizi göreceksiniz.
8- Kendinizi ödüllendirin. “Bunu zaten yapmam gerekiyordu, ne ödülü” demeyin. İnsanın en büyük savaşı kendisiyledir. Eğer başlamayı başardıysanız bu bir ödülü hak ediyor demektir ve kendinize en iyi ödülü yine siz vereceksiniz.
9- Çevrenizi yapacağınız işe göre organize edin. Örneğin ders çalışacaksanız, çalışma masanızın temiz ve düzenli olmasına özen gösterin. Ders çalışırken bir şeyler atıştırmayın, telefonunuzun sesini kısıp uzak bir yere koyun, televizyonu kapayın, ve sakin bir oda seçin.
10- Mükemmelliyetçi olmayın. Hiçbir işin mükemmel olmadığını unutmayın. Çünkü mükemmel kavramı kişiye göre değişir. Hata yapmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bunu kimse yapamadığına göre, siz de yapamazsınız. Ayrıca hata yapmak güzeldir.
Haydi başlayın! Yapabileceğinizi görmenin tek yolu bu!