Beni takip edenleriniz Pozitif Psikoloji’ye büyük bir ilgi duyduğumu biliyordur. Çünkü Pozitif Psikolojinin, psikolojik sorunların önlenmesi yada şiddetinin azalması için büyük bir adım olduğunu düşünüyorum.
Yıllarca psikiyatrik hastalara psikoterapi yaptım, halen yapıyorum. Danışanlarımdan çok şey öğreniyorum. Onlarla görüşmelerimde çoğu kez içimden “Keşke bu sorunlar ilk başladığında görüşebilseydik” diye geçirdim. Aslında hepsi yaşadıkları sorunları kendilerine göre çözmeye çalışmışlardı. Ancak farklı yollar bilmediklerinden aynı hatalı yöntemi defalarca denemek sonunda onları bu noktaya getirmişti.
Kendimi bir hastane odasında oturmuş, insanların psikolojilerinin bozulmasını bekliyor gibi hissetmeye başladım.
Biz bilim insanları, bunca bilgiye sahipken neden hastalıklar için önlemler almayalım? Böylece bende bir şeyleri farklı yapma, insanlar hastaneye gelmeden önce onları bulup yardım etme isteği uyandı. İşte Pozitif Psikoloji tam da bu noktada benim kaygılarımı dindiren bir kuram oldu.
Pozitif Psikoloji Ne Değildir?
İsmindeki “Pozitif” ifadesi nedeniyle “Polyannacılık” ile karıştırılan kuramın ne olmadığından da bahsetmek istiyorum.
Pozitif psikoloji, sizi sürekli mutlu etmeye çalışan bir kuram değildir. Aksine “kötü” olarak tanımladığınız tüm duygularınızı fark etmeniz ve onlarla barışmanıza yardımcı olur.
Yaşamınızdaki stresleri yok saymanız gerektiğini savunmaz. Pozitif psikolojinin önemli kavramlarından “Psikolojik Sağlamlık” sizi strese dayanıklı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Durumları gereksiz bir iyimserlikle değil, gerçekçi bir bakış açısıyla değrelendirmenizi sağlar.
Duygularınızı kontrol etmenizi yada yok saymanızı istemez. Tam tersine fark etmenize yardımcı olur.
Pozitif Psikoloji Nedir?
Pozitif psikoloji, her insanın kendi potansiyelini ortaya koyarak verimli bir birey olmasını hedefler. Her bireyin birbirinden farklı olması insanın doğasında var olan birşeydir, ve toplum için faydalıdır. Böylece kişiler yaratıcı, çok yönlü, renkli bireyler haline gelirken farklılıklara tahammül etme becerisi geliştirir. Ayrıca pozitif psikolojiyle başımıza gelen acı deneyimleri daha iyi göğüsleriz. Çünkü bu sayede, olumsuz bir durum olduğunda, bununla baş edebilecek olumlu yönlerimizi kullanacak esnekliği kazanırız. Karamsarlığa kapılmak yerine, kötü deneyimleri hayatın doğal bir parçası olarak görürüz. Çözüm seçeneklerimiz olduğunu biliriz. Olumlu duyguları fark etmek, olumsuz duyguları fark etmekten daha zordur. İşler yolunda gidiyorken bunu kendimize hatırlatmak ayrı bir beceri gerektirir. Mutlu olma yada iyi olma becerisi. Pozitif psikoloji, bu konuda çokça araştırmalar yapılan, ve insanların yaşam kalitelerini arttırdığı kanıtlanan yeni bir kuramdır. Örneğin; soğuk havalarda kalın giysiler giymek, C vitamini içeren besinler tüketmek, iyi dinlenmek bizi soğuk algınlığından korur. Pozitif psikoloji de kişilere iyi olma becerisi kazandırarak olası bir psikolojik hastalıktan korunmalarını amaçlar.
Pozitfi Psikoloji’yi size kısaca açıklamak istedim. Gelecek yazılarımda sağlıklı yaşam için küçük ipuçları vermeye devam edeceğim.