Çocuğunu arabayla sürükledi… Tek çözüm bu muydu?

Çocuğunu arabayla sürükledi… Tek çözüm bu muydu?

Çocuğuna ceza vermek için arabaya bağlayarak sürükleyen anne… Türkiye bu sinirli annenin verdiği cezayı konuşuyor. Peki servise binmek istemeyen, yani ebeveynlerinin istediğini yapmayan bir çocuğun bu şekilde cezalandırılması dışında bir çözüm var mıydı? Çocuklarda istenmeyen bir davranış nasıl değiştirilmeli? Uzman Klinik Psikolog Nazende Ceren Öksüz, çok konuşulan bu anne üzerinden anne babalara önemli uyarılarda bulundu.

Öksüz, çocukların davranışlarının ceza ile değiştirilemeyeceğini belirterek, “Bir çocuğun davranışını değiştirme, şekillendirme dediğimiz şey ceza ile gerçekleşmez. Ceza ile bir çocuğun davranışlarını değiştiremeyiz. Olumlu davranışlarını ödülle pekiştirerek değiştirebiliriz” diyor.

ÇOCUĞUNUZU ANLAMAYA ÇALIŞIN

Öksüz, eğer bir çocuk servise binmek istemiyorsa onun nasıl servise bindirileceği düşünülmeden önce neden binmek istemediğine bakılması gerektiğini kaydederek, şunları söylüyor:

“Çocuk nasıl bir ortama gidiyor ki okula gitmek istemiyor. Belki ev ortamında çok fazla ödül değeri taşıyan şey vardır ve okuldaki kurallardan kaçıyordur. Belki de okulda bizim bilmediğimiz bir şey oluyordur ve o nedenle girmek istemiyordur.”